top of page

Маршрутът на Родопската теснолинейка - 12 приказни спирки в Родопите, Рила и Пирин

  • nadezhda3010
  • Mar 14
  • 8 min read

Няма българин, който да не е чувал за невероятния маршрут, по който минава популярната Родопска теснолинейка. Днес искам да Ви разкажа именно за него, за да Ви напомня, че целогодишно това е едно от най-красивите преживявания в България, които можете да подсигурите за Вас и Вашите дечица!


Да започнем с


ИСТОРИЯТА НА РОДОПСКАТА ТЕСНОЛИНЕЙКА!


Същинското изграждане на популярната сред българите Родопска теснолинейка стартира преди цели 104 години в далечната 1921 година! Можете ли да повявате?


Първоначално идеята е била да се използва за отбрана при военни действия, както и за транспортиране на горски ресурси.


Архитект Стоян Митов избира нестандартното тясно междурелсие от 760мм поради изключително трудно проходимия и тесен планински терен, както и поради икономически причини. Любопитен, но малко известен факт е, че трасето е изграждано денонощно и изцяло на ръка.


След 5 години усилен труд на 1 август 1926 година е пусната първата отсечка от гара Сарамбей /днешен град Септември/ до гара Лъджене /днешен Велинград/.



Снимката е от сайта на БДЖ


Постепенно в следващите 20 години се строят и пускат последователно всички спирки, които познаваме от днешния маршрут на теснолинейката. Последната гара по 125 километротово планинско трасе, започващо от Септември, е Добринище и е финално открита на 9 декември 1945 година.


Любопитен факт е, че през годините са разглеждани проекти за продължение на линията до Гоце Делчев, Разлог, Сърница, Батак и Доспат, но нито един от тях не е реализиран.


Друг не толкоква известен факт е, че на места влакчетата се движат със скорост по-малка от 20км/ч, което позволява на някой влюбен младеж да слезе на някоя спирка в движение, да откъсне цвете за любимата си и да се качи отново на влакчето без дори да се задъха.


ПОДВИЖНИЯТ СЪСТАВ,


който се използва също е много интересен. Първоначално в движение са били парни локомотиви. Първият такъв дори и в момента се използва за атракционни пътувания. В края на 60-те години започват да се използват дизелови локомотиви, които са в движение и в наши дни.


Първоначално вагоните са оборудвани с дървени седалки, но през 70-те години вагонният завод в Дряново произвежда модерни за времето си вагони с тапицирани седалки и парно отопление. Въпросните вагони все още се използват, но на всеки 5 години се модернизират.


Снимката е от сайта на БДЖ


Родопската теснолинейка обслужва пряко градчета, селца и курорти с общо население над 50 000 души. За много от тези населени места няма друг обществен транспорт и влакът е единствената алтернатива за придвижване до по-големите градове.


Основните градове, през които минава вълнуващият маршрут на Родопската теснолинейка са Септември - Велинград - Якоруда - Разлог и Банско.



Схема на маршрута на Родопската теснолинейка от официалния сайт


Родопската теснолинейка не минава само през Родопите. Маршрутът и започва в Родопите, преминава в красивата Рила и завършва в прекрасната Пирин планина. Поради огромното разнообразие от невероятни планински гледки и туристически пътеки с всякаква трудност маршрутът на теснолинейската се използва от хиляди туристи целогодишно, но главно през топлите дни.


В следващите редове следва по малко информация за всяка една от спирките по този вълшебен жп маршрут. Признавам си, че не съм била на всички гари, но се надявам информацията да Ви бъде полезна и да Ви убеди, че това е една от най-хубавите разходки, които можете да си организирате независимо от сезона!


Нека да започваме!


Нашето приключение започна преди изгрев слънце на Централна гара София. Попринцип винаги влаковете от София и Пловдив са синхронизирани добре с часовете на тръгване на теснолинейката от гара Септември. Около 2 часа отнема стигането от София до гара Септември, където следва да се прехвърлите на теснолинейката и оттам да започне Вашето невероятно планинско приключение!



Спирка 1: Град Септември



Град Септември е разположен в Западните Родопи, от където тръгват и много екопътеки за любителителите планинари. Градът е с общо население от около 8000 души. Можете да се разходите до най-важния паметник в Септември - църквата Свети Иван Рилски. Особено интересен е и музеят на железниците, където е ще научите интересни факти за историята на българските железници. Впечатляващи експонати са някои стари локомотиви и вагони.


Около град Септември бих препоръчала резервата Калугерово, който е дом на много растителни и животински видове и е страхотна атракция особено през лятото. Красиво място за дневна разходка е и Каньонът на водопадите край село Лопушня.



Спирка 2: Село Варвара


Село Варвара е известно със своите минерални извори и лечебните им свойства особено подходящи при проблеми с опорно-двигателната и дихателната системи. Има много приятни семейни хотели с басейни, където бихте могли да прекарате един прекрасен, спокоен и отпускащ уикенд през лятото.





Спирка 3: Село Долене


Освен с невероятни природни пейзажи село Долене е интересно със своята църква Свети Георги, която притежава отличителна старобългарска архитектура. В района се намира и интересната природна формация Каменните гъби, които са невероятен геологичен феномен. Каменните гъби представляват изваяни от природата скални образувания, които досущ приличат на истински гъби. Този феномен привлича хиляди туристи и любители на фотографията от страната и чужбина всяка година.


Следващата снимка не е моя, но е страхотна илюстрация на невероятната красота на този приказен планински жп маршрут.


Снимката е от фейсбук и е на Александър Игнатов.


Спирка 4: Село Констандово


Село Костандово също се отличава със своите лечебни минерални извори, което го прави подходящо място за почивка за хората, търсещи релакс и "спасение" от някои болежки. В Костандово се намира още една стара българска църква с името Свети Георги.



Спирка 5: Спа курортът Велинград




Велинград е една от основните точки по пътя на Родопската теснолинейка. Отново заради своите минерални извори се е превърнал в един от най-популярните балнеологични курорти в България. Много наричат Велинград Спа столицата на Балканите най-вече поради разнообразието от хотели, които предлагат такъв тип услуги.


Приятно място за разходка или лежерен обяд е езерото Клептуза, където можете да наемете и водно колело, на което да се повозите във водата и да се освежите, особено в някой горещ летен ден.





За мен едно от любимите места в района на Велинград е град Батак, който пази спомена за много неприятна част от българската история, но има прекрасни музеи, в които можете да усетите духа на отминали времена, от които могат да Ви побият тръпки, но е добре всеки българин да помни. В района също така бих препоръчала за посещение Каменната могила и Скалата на желанието, от която пък се открива изключителна гледка към Велинград. Водопадът Скакля също заслужава посещението.


Едно от любимите ми места в района е село Цигов чарк и красивия язовир Цанков Камък, където има много възможности за отдих, риболов и водни спортове.



Спирка 6: Село Цветино


Това, което отличава това малко село от останалите места, през които преминава маршрутът на теснолинейката в района, е запазената традиционна българска архитектура. Местните добре поддържани къщи и красивата църква със сигурност ще бъдат интересни за тези, които желаят да се потопят в автентичния начин на живот на българина.



Спирка 7: Село Аврамово


При гара Аврамово Родопската теснолинейка се изкачва до внушителните почти 1267 метра над морското равнище. Гара Аврамово е най-високата жп гара на Балканския полуостров. Поради този факт гарата ежегодно е посещавана от множество чужденци, които са любители на жп туризма.


Гара Аврамово е и точката, където за първи път по линията се срещат планините Родопи и Рила.



В последните години през август месец на Гара Аврамово се провежда Национален фолклорен събор, които се превръща постепенно в едно от най-големите събития в района.


Между гара 7 и гара 8 теснолинейката преминава през внушителните 16 планински тунела с обща дължина от 2500 м и преодолява над 220м надморска височина.



Спирка 8: Град Якоруда


Якоруда е много чаровно градче, което в последните лета посещавам по няколко пъти! То е известно с близостта си до красивата река Места, предлагаща многобройни възможности за отдих и риболов, както и добре запазеното си културно наследство.


Един от най-важните паметници в града е поредната църква в района, носеща името на Свети Георги. Якоруда има добре поддържан етнографски музей, който предлага ценна информация за местната история, традиции и бит. Особено за чужденците, е изключително вълнуващо местенце.


В района препоръчвам да се разходите до живописния и изключително фотогеничен водопад Джинджифил, както и красивото село Горно Драглище, което ще Ви впечатли с автентичния вид на къщите.



Моето любимо място в Якоруда е общинският басейн, който от 2 години претърпя пълна трансформация и е изключително приятно място за пълен релакс. Спирката на теснолинейката е точно до оградата му. Това, което ме очарова на това красиво кътче е, че отвсякъде сте заобиколени от пищна природа и тишина. Това е едно прекрасно местенце, където да почувствате прохлада в летните жеги.






Спирка 9: Град Белица


Освен със своята невероятна красота, село Белица е популярно и с разположения в по-дивата част Център за опазване на мечки, които бе създаден преди много години от френската актриса Бриджит Бардо.

Мястото е популярно като "Парк за танцуващи мечки'. В центъра доброволци се грижат за възстановяване на здравословнтоо състояние на мечки, които са били спасени най-вече след злоупотреба с тях. Центърът за опазване на мечки е достъпен за посещение. На всеки 30 минути малки групи влизат заедно с гид, който разказва подробно историята на комплекса, както и дава информация за съдбата на всеки един от обитателите на мястото, които можете да видите отблизо, но разбира се, зад плътна и висока ограда.


Прекрасни кадри и по-подробна информация можете да намерите на официалния сайт на парка за танцуващи мечки - https://www.bearsanctuary-belitsa.org/bg .


Спирка 10: Град Разлог


Разлог е едно от любимите ми градчета в България, разположен е в красивата долина на река Места и е заобиколен от 3 планини - Рила, Пирин и Родпопите.


Сред важните места за посещение са Църква Свето Въведение Богородично и Музеят на Разлог. Централният площад е много красив и китен и води към едно прекрасно и чудесно поддържано езеро.





Най-любимото ми място в Разлог е наблюдатената площадка, от която се открива приказна панорамна гледка към града, Пирин, Рила и Родопите. За да се изкачите до него, ще преминете през т.нар. Панорамна алея "Стъпалата", която е доста уморителна, но и с достатъчно местенца за почивка с информационни табели, от които можете да научите много интересни факти за града и местната флора и фауна, докато почивате. Наблюдателната площадка е разположена на малко възвишение. Обещавам Ви, че ако изкачите всички стълби, ще направите страхотни снимки!




Моите снимки са заснети през Януари при лошо време, но пак можете да придобиете представа за прекрасната гледка, която се разкрива пред Вас от това разкошно място.



Спирка 11: Планински курорт Банско


Банско е любим ски курорт на много българи и на още повече чужденци. Истината е, че той е прекрасно място за разходка и извън зимния сезон.


Банско разполага с най-голямата ски зона в България благодарение на модерните си лифтове и добре развити писти с различни нива на трудност.


Градът има прекрасна и дълга алея с магазини и заведения, на нея се намира и историческият център със старинни къщи и тесни калдъръмени улички.


Сред популярните забележителности в Банско са Църквата Света Тройца, която притежава единствен по рода си иконостас и забележителни стенописи. Точно до църквата е изградена 30-метрова часовникова кула-камбанария. Интересно е и да се докоснете до музея на родения в Банско велик български поет и революционер Никола Вапцаров. Музеят е разположен в родната му къща.




Банско става все по-популярен и с организирането на редицира културни събития през топлите месеци като Фестивала на Джаза, Банско филм фестивал и още други.




Спирка 12: Спа курорт Добринище


Добринище става все по-известно място за почивка и за ски! Популярността си придобива поради своите страхотни термални минерални бани, които са използвани още през Древността за лечение на различни заболявания.

Един от важните религиозни паметници в Добринище е църквата Свети Георги Победоносец. В близост е и Пиринският манастир Свети Свети Кирил и Методи.



В заключение



Жп линията Септември - Добринище безспорно е национално богатство, което впечатлява с историята си и невероятния ландшафт, през който влаковете се движат. Тя свързва трите най-красиви български планини и всяка гара е начало на красива туристическа пътека.



Надявам се този кратък разказ да Ви е накарал да усетите магията на българските планини и да Ви убеди веднага да начертаете плановете и да започнете организацията за преминаването по един от най-красивите маршрути в България!



За да Ви улесня в тази дейност, веднага прилагам и линк към сайта, в който можете да намерите актуалното разписание на Родопската теснолинейка. Посочените са и цените за всяка релация, като считам, че са изключително достъпни на фона на останалите методи за придвижване. Двупосочното 6-часово пътуване излиза около 20лева за възрастен, което е нищожна цена предвид уникалното преживяване, което ще изпитате - https://tesnolineikata.wixsite.com/home/razpisanie



Родопската теснолинейка разкрива част от планинските съкровища на България! Пътуването с това невероятно за времето си транспортно съоръжение ще Ви помогне да опознаете скрити кътчета на нашата страна и със сигурост ще Ви накара да се влюбите в красотата на нашите планини! Непременно трябва да преминете през маршрута и!


 
 
 

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2035 by by Leap of Faith. Powered and secured by Wix

bottom of page