Как да организираме своето пътуване без туристическа агенция?
- nadezhda3010
- Jan 17
- 10 min read
Януари е времето, когато ми е студено и поради тази причина прекарвам повече време, гледайки филми у дома и постепенно започвам да планирам пътешествия за пролетта и лятото, тъй като не ми допада да пътувам в студа. Така ли е и за Вас?
Ако и за Вас именно студените месеци са моментът, когато планирате поне едно пътуване за времето, когато навън се затопли. Това е публикацията, която ще Ви помогне да го организирате по-лесно без да използвате скъпите услуги на туристически агенции, а да си подредите програмата според Вашите изисквания.
Не отричам, че туристическите агенции осигуряват огромно удобство. Благодарение на услугите им, си избирате програма и дати, плащате необходимата сума и оттам нататък Ви разхождат като куфар из избраната дестинация и дори не се налага да мислите за абсолютно нищо по време на пътуването. Но истината е, че и този метод крие своите недостатъци. Все пак знам, че всеки човек има различни представи за това как да прекара едно пътуване. Някои обичат да организират и сами да намират интересни места за посещение. За други е по-комфортно да се доверят на професионалисти и да не се нагърбват с всички детайли по съставяне на програма за пътуването, както и ровене из търсачките с хиляди хотели.
Тази публикация е за онези от Вас, които са свикнали с комфорта на организираните екскурзии, но искат да се впуснат в самоорганизацията на следващото си пътуване, за да спестят пари, а и за да се впуснат в нещо ново и непробвано до момента.
За мен най-съществената разлика между организираното от туроператор и от самите Вас пътешествие е крайната цена. Опитът ми с пътуванията многократно е доказал, че самостоятелната организация излиза много по-бюджетно от посещението на същата дестинация в същия клас хотел с туристическа агенция.
И тук говорим за екскурзии, а не за случаите, когато сме на почивка и търсим комфортен хотел. Това е много важно уточнение! Факт е, че много туроператори имат договори с различни хотели в страната и в чужбина и поради тази причина получават много по-добри цени за същите. За пример мога да дам почивките по Егейското и Средиземнорското крайбрежие на Турция. Нашите агенции гарантират посещенията на много български летовници в турските All inclusive хотели и поради изградените дългогодишни партньорства получават много по-изгодни цени за техните клиенти. Мога да споделя, че миналата година получих стая за трима души в отличен хотел във Фетие за 6 нощувки за сумата от 2 800 лева, докато в booking същата стая за същия период отново за трима души се продаваше за над 4 000 лева.
Но когато говорим за екскурзии, картинката е съвсем различна. Цените, на които туристическите агенции дневни и полудневни екскурзии на дадената дестинация са завишени често двойно, а понякога дори тройно. Ако билетът за един музей в например 20 евро и самостоятелно с градския транспорт ще стигнете и ще се върнете за още 5 евро, то много туристически агенции предлагат организиран транспорт до конкретната атракция и заедно с билета за входа ни взимат 50 евро. Да, удобно е да не търсим в картата как да стигнем от точка А до точка Б в непознат за нас град, но и с нашия смартфон и достъп до интернет и гугъл карти можем за секунди да разберем от къде да хванем градски транспорт и на коя спирка да слезем, за да стигнем до конкретната атракция.
Да преминем към същината и моите съвети към начинаещите в самоорганизирането! Ще обхвана основните точки, които касаят организацията на едно пътуване:
По какъв начин ще стигнем до избраната дестинация?
За българите най-често използваните варианти за придвижване из Европа са автомобил и самолет. За европейците един от най-популярните методи за стигане до дадена дестинация е влакът, но много европейски страни притежават изключително добре развита жп мрежа и предлагат модерни и комфортни влакове. Нещо, което в България все още е мираж. Тук май влаковете се използват, защото са на много достъпни цени, а не защото са комфортни и предлагат качествена услуга. Но да не се отклоняваме от нашата тема. Дори съседна Сърбия преди няколко години пусна модерен и високоскоростен влак от Белград до Нови Сад. Да, разстоянието е малко, но за Балканите е голяма стъпка.
Пътуването със самолет из Европа е най-удобно и бързо. Ако нямате точно фиксирани дати и сте гъвкави, можете да намерите страхотни оферти за евтини самолетни билети, особено ако резервирате месеци преди самото пътуване. Ако не Ви е страх да пътувате със самолет, основното неудобство е ако има закъснения и отмяна на полети, но бързината и възможността за намиране на ниска цена са основните причини много хора да предпочитат пътуването със самолет пред това с кола.
Имам специална публикация в блога за това как да избираме изгодни самолетни билети, можете да я прочетете, ако Ви предстои закупуване на такива -->
Пътуването с кола естествено е подходящо само за Европа, а и не всеки обича да шофира толкова, че да стигне до Париж, например. До максимум 8-10-12 часа постоянно шофиране са дестинации като Кушадасъ, Турция; Атина,Гърция; Загреб, Хърватия, Любляна, Словения; Триест, Италия; Будапеща, Унгария; Виена, Австрия и още много други, но това са основните, които аз се сещам. За придвижване по-далече е необходимо разстоянията да се вземат с междинни нощувки, което допълнително оскъпява пътуването, но ако имате 2-3 седмици на разположение, си струва да отидете и по-далече в Европа, ще успеете да видите доста места.
Реално фактът, че сме в Шенген от тази година, улеснява пътуването ни към Румъния и Гърция по сухопътни граници. Но за съжаление останалите държави, с които граничи България, не са в ЕС и в Шенген и няма да ни се отрази по никакъв начин и реденето по опашки, особено в сезона на отпуските на "Гастарбайтерите", ни очаква отново след няколко месеца.
Основният недостатък на пътешествията с кола из Европа е, че е доста по-скъпо в сравнение с пътуването със самолет поради скъпите горива и наличието на пътни такси или винетки за всяка държава. Правила съм сравнения и в много случаи дори пътуването със стандартни авиокомпании, а не нискобюджетни, излиза много по-изгодно спрямо пътуването до същата дестинация с личен автомобил. Но все пак чувството да си независим от разписания и да се движиш спрямо собственото си темпо и желание е несравнимо привлекателно за много от запалените пътешественици. Все пак никога не можем да сме сигурни на коя точка от нашето пътуване може да си прииска да удължим престоя си.
Когато сте избрали Вашата дестинация и сте сигурни, че пътуването ще бъде осъществено с кола, следва да проучите следното:
Какви са цените на горивата във всяка държава, която ще посетите, или през която просто ще преминете. Най-удобно е през сайта http://fuelo.net . В него по държави всеки ден се актуализират текущите цени на горивата. В тази връзка, ако знаете, че само ще прекосите държава с по-евтино гориво от Вашата крайна дестинация е икономически изгодно да заредите автомобила си преди да напуснете конкретната държава. Моят съвет е да не оставяте това за последната бензиностанция, защото има държави, в които на първата или последната бензиностанция преди или след границата, цените са надути. За пример мога да дам Сърбия. Има държави с огромни разлики в цените. Например, през есента, докато цените на бензин 95 в България се движеха около 2,80 лв, в Гърция бяха около 4 лв. Да не говорим, че в нашата южна съседка по островите горивото е 50-60 стотинки по-скъпо, а все пак те са най-красивите и оттам и най-посещаваните места в Гърция.
Има ли пътни такси или винетки в държавите, през които ще преминете и по какъв начин можете да се сдобиете с тях. Най-лесно е да напишете в гугъл "toll taxes in " и да изпишете името на държавата на английски език. Първите резултати обичайно са официалните сайтове, чрез които се закупува винетка за конкретната държава или се обяснява за начина на заплащане на тол таксите. Почти винаги е предложена опция за закупуване онлайн, която със сигурност е много по-удобна, тъй като не се налага да търсите специални места за продажба на стикери и да губите време в тази връзка. Пример, мога да дам с необмисленото ни посещение на Грац в Австрия по време на престоя ни в Любляна, Словения. Един от дните без да го обмисляме, решихме да се разходим до Грац, тъй като видяхме, че е много близо. Докато пътувахме, влязохме в интернет и разбрахме, че за ползване на пътищата в Австрия има винетка. Набързо разгледахме опциите и веднага закупихме онлайн винетка, която отговаряше на нашето пътуване. Винетката беше активна от момента на нейното закупуване. Например, в Турция се зареждат стикери с избрана от Вас сума и при преминаването на всяка бариера съответната сума се таксува. Препоръчвам тези стикери също да се "пълнят" онлайн, тъй като другият възможен начин е чрез Пощата, но ако оставите това за гишетата веднага след границата, може да Ви се наложи да се наредите на опашка, която да Ви "изяде" от времето за пътуване.
2. Ще се разхождаме ли безцелно или ще направим плътна програма по часове за посещение на туристически обекти/културни мероприятия/хранене и т.н.? Как да изберем какво да правим?
Всеки турист има свой собствен прочит на това как вижда да протече едно пътуване и как си го представя, дали лежерно, или с много стриктна и "сгъстена" програма, която да му позволи да посети и да се докосне до максимално най-много забележителности.
Разбира се, при избора на места за посещение и аз избирам и препоръчвам най-разпространените методи за получаване на такава:
Блог постове и наръчници, които намирам в гугъл - всяка публикация и всеки разказ са удобни и леснодостъпни четива, с които да се информирате за възможностите за разходка на конкретното място и четейки малко повече за всяко, ще изберете именно тези, които ще Ви бъдат интересни за посещение.
Страници за туристически съвети във Фейсбук - има безброй такива страници, особено на английски език. Но дори и на български има много дестинации като Гърция, Турция, Тунис, Египет с отделни страници във фейсбук, в които се дискутира всичко свързано с посещението им. Има и няколи големи страници, в които се задават въпроси и се споделя повече информация за дестинации от целия свят. Моите любими са "Обичам да пътувам!" и "Как да пътуваме повече, по-изгодно и по-щастливо". Ако не Ви се рови, просто напишете Вашата дестинация в търсачката на групата и ще съберете много информация и впечатления от хора, които вече са я посетили.
Видеа от пътувания на влогъри - това със сигурност на много хора ще им се стори детско, но на мен ми е интересно и изключително полезно. Разбира се, има изключително лигави младежи, които не правят нищо освен да се мотаят и да ходят по заведения, но има и стойностни хора, които приемат пътуванията като мен и от сърце и с огромно желание заснемат и разказват за преживяванията си.
БГмама - знам, че много хора се смеят на този форум, но истината е, че освен многото безполезна информация има също толкова полезна информация. А дори някои от по-посещаваните от българите туристически дестинации имат отделни теми, които ако отделите повече време да изчетете, ще научите много не само за туристическите места, а и за много кътчета и забележителности, които не са толкова популярни, но си заслужават посещението. Най-много съм чела в темите за почивки в Турция и наистина съм научила много "хакове" за тази дестинация.
Предлаганите екскурзии за конкретната дестинация в интернет страниците на туристически агенции - там можете да видите как са структурирани посещенията на забележителности. Плюсът е, че хора, които познават дадените места, са разработили план за посещение на атракции спрямо разположението им на картата, което много ще Ви улесни, освен ако не обичате да прекарвате часове в чертаене на маршрути на Вашата собствена карта.
Ако сте от тези, които обичат стриктната предварително начертана програма, следва да имате предвид, че много музеи, дворци и други подобни предлагат възможност за закупуване на билети за посещение предварително в точен ден и час, което в много случаи е препоръчително, тъй като известни туристически места от типа на Ватикана в Рим, двореца Шонбрюн във Виена или Лувъра в Париж са препълнени с туристи и билетите се изчерпват предварително и дори не е възможно на място да се купи билет за посещение в рамките на същия ден. Добре е и да се обръща внимание на почивните дни на всяка забележителност и това как те съвпадат с нашето време на конкретната дестинация, тъй като често някои музеи работят събота и неделя, защото тогава туристите са най-много, но например понеделник и вторник за тях са неработни дни. Има много туристи, които държат и на това да се хранят в най-известните ресторанти, а за много от тях също е необходима предварителна резервация, направена дори месец по-рано.
3.Как да изберем място за нощувки?
Преди да пристъпите към избора на място или места за нощувки вече ще сте си отговорили дали:
Искате да си починете, да се насладите на мястото, без да бързате и предпочитате лежерни безцелни разходки и повече време в кафенета и уютни заведения без на всяка цена да посетите всяка една забележителност.
Ако сте си направили строга или поне ориентировъчна програма, която включва и посещение на други градове с градски транспорт.
В първия случай е добре да потърсите място за настаняване в централната зона на града, за да не Ви се налага да използвате често градски транспорт и да губите време. Но ако държите на ниската цена, просто търсете място с бърз и лесен достъп до спирки на градски трранспорт, при възможност най-лесно метро, за да се ориентирате с лекота и да се придвижвате бързо до централната зона, където обичайно са разположени забележителностите във всеки град.
Във втория случай, отново важи същото като в първия, но ако все пак планирате да използвате, например, влакове, за да стигнете до близки населени места, е препоръчително да изберете настаняване в района на Централната гара на града. В повечето случаи централните гари са разположени в централните зони на градовете и са удобни, както за разходки до популярни места в града, така и като отправна точка, от където да вземете влак или автобус и да пътешествате до близки населени места. Преди да замина за Рим, бях прочела толкова информация колко е гадно, отблъскващо, мръсно и поттискащо около централната гара и как не бива да се отсяда в хотел в този район. На живо не видях нищо по-различно от останалите зони на Рим ... така че, ако човек ще чете мнения, е добре и да се доверява сляпо, защото всеки има различни изисквания и по свой собствен начин усеща даденото място.
! Важно е да имате предвид и че при планирането на пътуване с личен автомобил, е необходимо да потърсите или място за настаняване, предлагащо паркоместа, или да намерите предварително подходящ обществен паркинг, на който смятате, че е безопасно да оставяте колата си, когато не я използвате. В много големи европейски градове паркирането в централните зони е платено и с ограничено време и със сигурност този факт трябва да се вземе предвид при конкретната дестинация. Освен това все повече стават европейските градове, които въвеждат забрана за влизане на автомобили с по-ниска екологична категория като мярка за справяне на проблема с мръсния въздух. Тези въпроси е добре да се проучат предварително, за да не останете неприятно изненадани, когато пристигнете в прекрасен хотел на най-централната улица на мечтаната Ви дестинация, но се окаже, че няма къде да паркирате сигурно и безопасно Вашия автомобил.
Относно избора на хотел или частен апартамент, всеки може да го направи според собствените си предпочитания. Аз, например, предпочитам хотелите, защото постоянно има човек на рецепция, към когото да се обърна, ако имам проблем или въпрос, има ежедневно почистване, мога да закуся преди да изляза без да се чудя има ли наоколо от къде да си купя храна. Но виждам, че настаняването в частни апартаменти е предпочитано от много хора.
Лично аз при избор на място за настаняване винаги използвам booking. В платформата отбелязвате своите критерии и разглеждате варианти за настаняване, които отговарят на тях. Аз обикновено избирам места за настаняване с оценка над 8/10, търся изгодна цена, както и добро местоположение. Не съм от хората, които държат в хотела да имат спа, да е 5 звезден и т.н. Но всеки според предпочитанията и възможностите си.
Споделете дали Ви беше полезен този пост и дали бихте искали да четете повече съвети на тема пътувания, или Ви е по-интересно да пиша разкази само за своите пътувания? Отзивите ще са ми полезни, за да направя блогът по-интересен!
Comentários